Jak zařídit dětský pokoj

Dětský pokoj je, stejně jako kuchyně, na zařízení docela komplikovaný, má totiž mnoho funkcí. Dítěti se tu musí dobře spát a odpočívat, mělo by tu mít prostor pro hraní, úložný prostor pro hračky, místo pro učení a psaní úkolů… Jak tohle všechno skloubit dohromady?

Nejdřív si potřebujete ujasnit, jestli je aktivní, až hyperaktivní nebo roztěkané a potřebuje tedy spíš zklidnit a naučit se soustředit, nebo je to naopak. V prvním případě zvolíte matné, teplejší, syté odstíny, měkké materiály, koberce, záclony a závěsy, vzory spíš menší a drobnější, dále horizontály, oblejší tvary apod.

U pasivního dítěte, které potřebuje rozhýbat, použijete světlé odstíny barev, na látkách větší vzory nebo vertikály a co nejméně řasení… zkrátka do prostoru vneste co nejvíc jangu. Já sama ještě vždycky počítám astrotyp dítěte a dolaďuji zařízení pokoje podle tohoto jeho osobního nastavení, a také pochopitelně podle konkrétního prostoru.

Na posteli si dejte záležet. Měla by být nejlépe z přírodního materiálu, s pevným čelem a bylo dobré ji umístit na co nejklidnější místo v pokoji (ne pod okno, ne proti dveřím, ne do energetického průvanu okno-dveře, ale nejlépe u zdi nejdál od hlavních dveří, ale tak, aby na dítě vidělo, kdo přichází a mělo tedy pocit bezpečí). A také žádné poličky nad hlavu!!

A postupujeme dál, od klidové zóny k zóně aktivní, a tou je pracovní stůl. I tady platí pravidlo krytých zad. Stůl by neměl být umístěn tak, aby školák seděl zády ke dveřím a jeho židle by měla mít pevné opěradlo. A potom je tu – tedy pro menší děti – koutek určený pro hraní. Tady nezapomeňte na koberec, a nejen kvůli studené podlaze.

Dítě potřebuje cítit měkkost a teplo. Jeho pokoj, to by měla být taková prodloužená mámina náruč. Teplá, měkká, přijímající. Aktivní a pasivní zóna ale oddělte od sebe. Mělo by být naprosto jasné, kde je místo na hraní a hračky, kde na učení a psaní úkolů, kde se spí. Co tyto zóny pomůže rozdělit? Veselý paraván, květiny, hradba ze skříněk…

Dětský pokoj by měl být umístěn do klidové zóny bytu/domu, stejně jako ložnice. Pokud si chcete přítomnost ratolestí doma užít hodně dlouho tak, aby z hnízda vylétly co nejpozději, jejich pokoje dejte co nejdále od vchodových dveří.  A jestli jste toho názoru, že by se měly osamostatnit co nejdřív, pak šup s dětským pokojem k hlavnímu vchodu.

kniha feng shui

JAK UDĚLAT Z BYTU DOMOV

Kniha, která vám udělá doma pořádek.
Ucelený přehled technik feng shui z pera renomované autorky a mé učitelky.

Ivana Štědrá

Tel: 608 908 333

stedraiv@gmail.com

instagram ivana štědrá - feng shui

GDPR |  cookies

© Ivana Štědrá 2019